Demänovskú petíciu sme spustili 18. novembra, pred rokom. Predchádzali tomu mesiace príprav – štúdia problematiky, filmovania, písania, stretnutí a premýšľania, ako to urobiť správne. Šli sme do veci bez skúseností, no výrazne nám pomohli už etablované organizácie a jednotlivci. Tušili sme, že téma bude rezonovať a dúfali sme v odozvu, ktorej sa napokon Doline dostalo. Za tri dni mala petícia vyše 30 000 podpisov. Do Vianoc takmer 70 000. Pokračovali sme vo februári a marci a dosiahli napokon 113 500 podpisov s tým, že sa pokúsime o systémové zmeny. Demänovská petícia sa tak stala druhou (resp. treťou) najväčšou environmentálnou petíciou Slovenska!
O smutnej stránke celej veci, okrem samotnej demänovskej krajiny, svedčia tisíce komentárov signatárov petície, ktorí sa už nechcú do týchto zničených a pritom vzácnych miest vrátiť… Nájsť ich môžete na: https://www.peticie.com/signatures_with_comments.php?petition_id=298260
Čo sa zmenilo?
1. Bol odvolaný riaditeľ NAPANTu, pod ktorého vedením bol zanedbaný verejný záujem a ochrana prírody. NAPANT následne diametrálne zmenil svoje postoje a konečne opäť využíva nástroje na presadzovanie ochrany prírody v národnom parku.
2. Vyvolali sme spoločenskú diskusiu a záujem, ktorý sa odráža v nespočetných vyjadreniach na všetkých úrovniach štátnej správy či vo verejnom priestore. Mnohokrát sme počuli, že „nechceme dopadnúť ako Demänovská dolina“. Dolina tak slúži ako výstraha pred podobným vývojom na viacerých iných miestach.
Pre samotnú Dolinu ešte nie je na mnohé neskoro a kompetentní úradníci výrazne zmenili svoje rozhodovanie a vyjadrenia. Môžu sa oprieť o verejný tlak a lepšie odolávať súkromným záujmom.
3. Na jar tohto roka obec Demänovská Dolina (DD) schválila dodatok k územnému plánu, ktorý výrazne obmedzil aktuálne vydávanie povolení pre výstavbu. Riešenie to je len dočasné a naša úloha bude hájiť verejný záujem všetkými prostriedkami, kým nebude schválený úplne nový územný plán.
4. Starostka a poslanci obce na rokovaní nám v októbri potvrdili cieľ v novom územnom pláne zredukovať všetky nezastavané zóny a súčasne zmenšiť plochy už zastavaných zón na súčasný stav. Týmto by bolo vyhovené kľúčovej petičnej požiadavke. No územný plán je len v procese tvorby a navyše obec svoj vlastný developerský projekt nezrušila.
5. Vznikla expertná skupina pre Demänovskú dolinu pod gesciou Ministerstva životného prostredia a Ministerstva dopravy a výstavby, ktorá zahŕňa najdôležitejšie zainteresované strany v území, teda samosprávy, podnikateľov, zástupcov verejnosti a odborných organizácií. Frekvencia stretnutí je zatiaľ nedostatočná a apelujeme na jej zvýšenie.
6. Zapájame sa do konaní podľa zákona EIA / SEA a Okresný úrad v Liptovskom Mikuláši, odbor starostlivosti o životné prostredie, po už skorších personálnych zmenách sa výrazne zlepšil v rámci svojho poslania hájiť záujmy ochrany prírody a krajiny. Zohľadňuje aj naše stanoviská, keďže reprezentujeme časť zainteresovanej verejnosti.
Na čom pracujeme ďalej?
7. Sú nevyhnutné systémové riešenia pre chránené územia Slovenska. Formulovali sme konkrétne tézy a úpravy zákonov a hľadáme spôsoby, ako ich presadiť. Prinášame hlas 113 000 ľudí, ktorí reagovali na katastrofu Demänovskej doliny, no podobný osud hrozí aj inde. Predseda parlamentu osobne neprevzal našu petíciu, hoci tak urobil následne pri o čosi menšej, takmer neznámej poľovníckej (tú parlament vzápätí aj prerokoval). Keďže ani jedna z troch odovzdaných petícií rokov 2020 a 2021 (klimatická, poľovnícka a demänovská) presne nespĺňa literu zákona, argument, že naša nemala v oslovení Národnú radu neobstojí – jedna z najväčších environmentálnych petícií histórie Slovenska reprezentuje veľké spoločenské znepokojenie nad vývojom v chránených územiach všeobecne. A to je mandát pre zákonodarnú moc.
8. Územné plánovanie na Slovensku dlhodobo zlyháva s veľmi vážnymi dôsledkami. Trpíme tým všetci a krajina sama, obyvatelia, ale i turisti a návštevníci aj (slušní) investori. Hľadáme cesty ako plošne osloviť samosprávy, verejnosť a zákonodarcov a zmeniť súčasné nastavenie. Zlé územné plánovanie poznamenáva krajinu takmer trvalo do budúcna, nevkusnými, nesúrodými a nízkokvalitnými stavbami. To sú chyby, ktoré robíme, no nemôžeme si ich dovoliť.
9. Pripravujeme, resp. spolupracujeme na návrhoch riešení dopravy, revitalizácie Doliny a udržateľného turizmu. Máme premyslené konkrétne kroky, ktoré prednesieme na pôde expertnej skupiny. No ukazuje sa problém nedostatku relevantných a pripravených partnerov.
10. Doprava a parkovanie v Demänovskej doline, ako avizovala obec Demänovská Dolina a tiež prevádzkovateľ strediska Jasná, sa má citeľne už od tohto roka zmeniť. Potrebné sú však podstatne výraznejšie a demokratickejšie riešenia (druhá petičná požiadavka), preto musíme na tomto poli pracovať ďalej.
Čo sa (zatiaľ) nepodarilo?
11. Doline hrozia ďalšie veľké projekty! Niektoré už roky majú územné, prípadne aj stavebné povolenie. Žiadame (zatiaľ neúspešne) ministerstvá, aby vyjednali s investormi odstúpenie od projektov za únosnú odplatu – pretože ak má niekto povolenie, vznikol mu právny nárok na daný objekt. Nepomôže, že povolenie bolo absurdné, úradník sa tak rozhodol a teraz to treba naprávať. Naopak, niektorí majitelia pozemkov (urbáre) v tejto veci konajú.
12. Zatiaľ sme nepresadili legislatívne zmeny, zákonodacov aj ministerstvo životného prostredia aktuálne už mesiace zamestnáva (trochu absurdný) boj o prevod štátnych pozemkov z jedného ministerstva na druhé. A my tiež máme svoje obmedzené kapacity voľného času popri práci, štúdiách či rodinách.
13. Najviac riešení má v rukách samospráva, či už obce DD, mesta Liptovský Mikuláš alebo VÚC. Ich rozhodovanie závisí na volených zástupcoch, preto nasledujúce komunálne voľby budú veľmi dôležité pre funkčné riešenia. Dnes sa nevieme v niektorých konkrétnych návrhoch pohnúť ďalej, hocako by boli dobré a spracované odborne.
Záverom
Uplynulý rok vo veci demänovskej bol pre mnohých z nás mimoriadne náročným obdobím, avšak dosiahli sme mnohé zlepšenia. Kľúčové kroky sú však stále pred nami. Uvedomili sme si aj širší kontext, v ktorom situácia vznikla a mohla sa rozvinúť do súčasnej podoby. Sú nevyhnutné systémové zmeny – bez nich budeme stále dookola zachraňovať ďalšie a ďalšie miesta. A často prídeme neskoro aj pre ľahostajnosť mnohých z nás. Slovensko dnes nie je krásnou krajinou, zničili sme tu mnoho. Môže tu byť opäť krásne, len veľa treba urobiť…